Камерен оркестър „Дианополис” от Ямбол ще представи тазгодишния си коледен концерт на 15 декември в зала „Съвременност” на Културно-информационен център „Безистен” в града, съобщиха на официалната си страница от формацията. Гост-диригент този път е маестро Иван Стоянов от Габровския камерен оркестър.
В програмата ще прозвучат творби на Вивалди, Торели, Локатели, Манфредини и любими коледни песни, допълват от „Дианополис”. Солисти на концерта са оперната певица Цветомира Гицова и цигуларят Божидар Рахнев.
Всичко хубаво предстои, но и досега беше много хубаво, казва цигуларят Иван Пенчев. Преди почти двадесет години той е един от основателите на камерната формация Quarto, заедно с Татяна Тодорова – виола, и Светлана Станчева – цигулка.
В началото с тях е и Стоян Божков – виолончело, но след две години идва Димитър Тенчев, водач на „Софийски солисти“. Пианистката Дарина Василева остава в Белгия след едно от турнетата. Във формацията на нейно място работят Христо Казаков, Лора Чекоратова, Людмил Ангелов, Надежда Цанова...
„Радвам се, че Quarto стана като емблема към Софийската филхармония. Хората ни познават и ни търсят, което е фантастично. Аз не съм се и надявал на подобно
Френският режисьор Жак Одиар е „ужасен“ от предстоящата надпревара за „Оскар“ за филма му „Емилия Перес“, предаде АФП.
Мюзикълът на Одиар за мексикански наркотрафикант, който сменя пола си, вече е спряган за престижната награда на филмовата академия на САЩ.
„Ужасен съм“, каза режисьорът пред АФП в Лос Анджелис преди премиерата на филма в САЩ в петък. „Има нещо тревожно в масовия успех“. През следващите месеци Одиар ще пътува между Франция и Съединените щати.
Платформата Нетфликс е закупила десетия му пълнометражен филм за излъчване от 13 ноември.
Носител на наградата на журито на кинофестивалa в Кан, този некласифициран филм разказва за покаянието на мексиканския наркобарон Манитас. Въпреки, че той има власт и пари, Манитас решава да инсценира собствената си смърт, за да осъществи най-сък
Украинската танцова платформа Zmina ще гостува в „Топлоцентрала“.
От 23 до 25 октомври гостите ще имат възможността да запознаят публика и професионалисти с различи аспекти на танцовото изкуство, съобщават организаторите.
Програмата ще бъде открита с премиерни прожекции на три видео произведения, създадени за онлайн архива на украинския танцов проект: Let The Body Speak.
Представени ще бъдат спектаклите „Dance Macabre. Безсмъртният танц“ (24 октомври), „Следите“ (25 октомври), премиерни прожекции на видеоденс произведения и дискусии с представители на културния сектор.
„Културният диалог между страните е изключително важен и помага за разрешаването и повлияването на положителните промени в обществото. Той помага да се изгради мост между различни
Цирк, театър, огнено изкуство, танци и младежки работилници за улични изкуства ще представи в първото си бургаско издание Фестивалът за улични изкуства 6Fest (Шестфест), който ще се проведе на 11 и 12 октомври, съобщават организаторите.
Началото на 6Fest в Бургас ще постави танцов флашмоб „Заедно“ на местната танцова школа от Бургас „Дюн“ с хореограф Петя Стойкова. Той ще се проведе на т.нар. Компас на ул. "Алексндаровска" в петък и организаторите приканват публиката да се включи в него.
Вторият фестивален ден ще предложи няколко работилници и спектакли. Техен домакин ще е Международният младежки културен център.
Първите две събития са обучителни работилници за младежи, насочени към придобиване на умения в цирковите и огнените изкуства. Обучители в тях са актьори от пътуващ театър „Скрин“, а участието е след предв
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd.
Водени от страстта си към музиката на Pink Floyd, музикантите от Pink Floyd History не са просто поредната трибют група, а наистина предлагат както завладяващ звук, така и спиращи дъха визуализации, които ще отведат феновете на едно истинско пътуване през времето, съобщават от „София мюзик ентръпрайсис“ (СМЕ).
Шоуто гостува на 2 април 2025 г. в Joy Station.
„Спектакълът предлага изключително преживяване, включващо внимателно подбрана селекция от най-емблематичните песни на Pink Floyd, от ранния психеделичен период до прогресив етапите и най-новите им творби. Шоуто е майсторски съчетано с впечатляващи светлинн
Маестро Иван Стоянов е дългогодишен диригент на Габровския камерен оркестър. Автор е на камерна и театрална музика, на аранжименти за камерен, симфоничен и духов оркестър. Концертирал е в Германия, Франция, Италия, Испания, Швейцария и много други европейски държави. Редовен гост-диригент е на камерния ансамбъл „Софийски солисти“. Иван Стоянов е и музикален директор на международния фестивал „Дни на камерната музика” в Габрово.
В празничния си концерт през декември миналата година камерен оркестър „Дианополис“ събра в Ямбол изявени оперни изпълнители и музиканти, чийто професионален път е тръгнал от града.
Изложбата „Артистични антоними“ ще представи избрани творби на български художници в Художествената галерия „Жорж Папазов“ в Ямбол на 15 октомври. Експозицията е от колекцията на Върбан Вачев – меценат и многократен дарител на произведения на изкуството на ямболската галерия, каза изкуствоведът и уредник в галерията Стойка Цингова.
В изложбата ще бъдат показани 60 творби – живопис и графика на родни художници, работили в различни периоди, с различни творчески почерци. Сред тях са произведения на Греди Асса, Десислава Минчева, Никифор Цонев, Дора Бонева и други. Ямболските творци ще бъдат представени с картини на проф. Иван Газдов, Стефан Бъчваров и Иван Димов.
Изложбата „Артистични антоними“ има и благотворителна кауза – набиране на средства за лечението на дете. По желание на Върбан Вачев, за откупуване ще бъде пре
Регионалният исторически музей – София отбелязва Деня на София – 17 септември със специална програма и с безплатен достъп във филиалите на музея, съобщават организаторите.
Свободен ще е достъпът до Триъгълната кула на Сердика, АККК „Сердика“, Археологически парк „Западна порта на Сердика“, Археологическо ниво на базиликата Света София, посочват от екипа.
„В празничния 17 септември в залата за Временни експозиции се открива изложбата „София“. Тя е посветена на 110-годишнината от рождението на художника Владимир Мански. Представя негови творби, свързани със столицата. Програмата включва традиционните творчески ателиета на Регионалния исторически музей – София за деца между 6 и 12 години. Този път се набляга на рисуване с иновативни материали и на техники за апликиране“, разказват още организаторите.<
Постановката „Тук са драконите“ (Ici sont les dragons) на „Театър дю Солей“ на театралната режисьорка Ариан Мнушкин се впуска в историята на руската революция от 1917 г., предаде АФП.
„Тук са драконите“ ще се играе в Париж до 27 април 2025 г., а целта е да направи опит за анализ на причините за нахлуването на Владимир Путин в Украйна през 2022 г.
„Театър дю Солей“ е авангарден театрален ансамбъл, основан в Париж през 1964 г. от Ариан Мнушкин, Филип Леотар и група състуденти от театралния институт „Жак Лекок“.
Идеята за постановката „Тук са драконите“ се заражда през март 2023 г. между актьори от трупата и техни украински колеги в Киев.
„Искаме да разкажем историята на днешния свят чрез развоя на събитията от миналото. За да направим това, трябваше да се върнем към това, което
Виенският музей „Белведере“ показва монографична изложба на финландския художник и представител на модернизма Аксели Гален-Калела. Характерен за творбите му е диалогът между финландски и транснационални източници на вдъхновение.
Експозицията дава възможност на посетителите да проследят взаимодействия в художествения диалог на Гален-Калела с природата и народа на Финландия, с националния епос „Калевала“ и със скандинавския пейзаж.
Сред най-значимите художници на скандинавския модернизъм около 1900 г., Аксели Гален-Калела се движи в творчеството си между контрастни светове - покритите със сняг гори и необятните езера в родината си, и градове като Париж, Лондон, Берлин и Виена. Той намира своите мотиви главно в природата, хората и митовете на Финландия. Творецът следва както вътрешна потребност, така и международна тенденция, която произтича
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях.
Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления – на 9, 10, 11 и 12 октомври.
Световноизвестният театрален режисьор Деклан Донелан и сценографът Ник Ормерод представят своята интерпретация на античната трагедия от Еврипид.
Местата за спектакъла са ограничени – на всяка от датите на сцената ще има до 100 души, които ще бъдат правостоящи, за да могат да се потопят напълно в действието.
Спектакълът не се препоръчва за лица под 16 години.
„Името на Медея лесно извиква образа на крещящо чудовище-убиец от античността. Но истината е, че Еврипид пренася преживяването на Медея неловко близо до всеки от нас. Неговата Медея е съвсем реа